Szczegóły oferty

ESTONIA  > > TALLINN 
TALLIN - RYGA - WILNO -HELSINKI 7 DNI !!! WYCIECZKA AUTOKAROWA - POLECAMY !!!

Grupa / podgrupa : Wycieczki / Objazdowa
Profil imprezy :
Zakwaterowanie : Hotel 
Wyżywienie : śniadania, obiadokolacje (HB)
Dojazd : dojazd: autokar 

> Dodaj do ulubionych
> Warunki uczestnictwa
> Umowa
> Zadaj pytanie
> Zarezerwuj


Cena oferty zawiera :

Świadczenia

Zakwaterowanie:
5 noclegów w hotelach**/***: 2 noclegi w Rydze, 2 noclegi w Tallinie, 1 nocleg w Wilnie. Pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami.

Wyżywienie:
5 śniadań serwowanych, 5 obiadokolacji.

Transport:
Autokar z klimatyzacją, toaletą, video, barkiem.

Ubezpieczenie:
Signal Iduna S.A.

Realizacja programu turystycznego. Opieka pilota.


Uwagi : Uwagi

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za miejscowych przewodników i systemu Alma Tour Guide oraz degustacji w Trokach - ok. 60 EUR, wycieczki promowej do Helsinek - ok. 75 EUR, kolacji regionalnej w Wilnie - ok. 15 EUR. Pilot rozlicza się z grupą z pobranych kwot na cele programowe. Koszty płacone za całą grupę (np. za lokalnych przewodników) są dzielone na wszystkich jej uczestników. Prosimy o zgłaszanie sprzedawcom oferty chęci wykupienia rejsu do Helsinek, dodatkowych kolacji oraz kolacji regionalnej w Wilnie najpóźniej w dniu dopłaty do całości. Kolejność realizacji programu może ulec zmianie.
TALLIN - RYGA - WILNO -HELSINKI 7 DNI !!! WYCIECZKA AUTOKAROWA - POLECAMY !!!
TALLIN - RYGA - WILNO -HELSINKI 7 DNI !!! WYCIECZKA AUTOKAROWA - POLECAMY !!!
TALLIN - RYGA - WILNO -HELSINKI 7 DNI !!! WYCIECZKA AUTOKAROWA - POLECAMY !!!
TALLIN - RYGA - WILNO -HELSINKI 7 DNI !!! WYCIECZKA AUTOKAROWA - POLECAMY !!!
TALLIN - RYGA - WILNO -HELSINKI 7 DNI !!! WYCIECZKA AUTOKAROWA - POLECAMY !!!

Treść oferty :
Kowno - Góra Krzyży - Ryga - Jurmala - Tallin - Helsinki - Wilno - Troki

- Starówki ze światowej listy UNESCO
- Nostalgiczne Kowno
- Secesyjna Ryga
- Średniowieczny Tallin
- Rejs promem do Helsinek
- Barokowe Wilno i malownicze Troki


Program

1 dzień:
Wyjazd z Polski według rozkładu jazdy.

2 dzień:
W godzinach porannych przyjazd do Kowna - położonej u zbiegu Niemna i Wilii przedwojennej stolicy Litwy. Spacer po kowieńskiej starówce: Plac Ratuszowy z ratuszem nazywanym "Białym Łabędziem" (obecnie Pałac Ślubów), katedra, dawne gimnazjum jezuickie, gdzie mieszkał i pracował Adam Mickiewicz, pozostałości zamku kowieńskiego, dom Perkuna, panorama Niemna. Około południa przejazd w stronę Góry Krzyży. Krótki postój w miejscu odwiedzanym licznie przez pielgrzymów, gdzie w 1993 r. mszę świętą celebrował papież Jan Paweł II. W godzinach wieczornych przyjazd do Rygi. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

3 dzień:
Po śniadaniu zwiedzanie z przewodnikiem łotewskiej stolicy, nawiązującej historią i wyglądem do dumnych tradycji hanzeatyckich. Spacer po ryskiej starówce: gotycki kościół św. Piotra, ratusz (siedziba władz miejskich), dom Bractwa Czarnogłowych (znane w krajach nadbałtyckich elitarne stowarzyszenie nieżonatych kupców), zespół średniowiecznych kamieniczek (tzw. "Trzej Bracia") będących symbolem miasta, Wielka i Mała Gildia, katedra Najświętszej Marii Panny - największy kościół w krajach bałtyckich. Czas wolny. Przejazd do Jurmali - najbardziej znanego nadmorskiego kurortu na Łotwie. Spacer po miejscowości. Czas wolny. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

4 dzień:
Po śniadaniu przejazd do Tallina (ok. 300 km). Przyjazd do estońskiej stolicy w godzinach popołudniowych. Objazd miasta autokarem (m.in. Pałac Kadriorg), a następnie zwiedzanie z przewodnikiem obiektów na starówce: gotycka katedra Najświętszej Marii Panny, sobór Aleksandra Newskiego, kościół p.w. św. Olafa, którego ponad stumetrowa gotycka wieża była prawdopodobnie jedną z najwyższych budowli w Europie i na świecie, ratusz wraz z wieżą i zdobionymi dekoracyjnymi rzeźbami ławami w sali magistratu, baszty Megede i Kiek In de Kök, baszta Gruba Małgorzata, Brama Morska. Panorama portu morskiego i dolnego miasta z platformy widokowej. Czas wolny. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

5 dzień:
Po śniadaniu wycieczka promowa do Helsinek - stolicy Finlandii lub wypoczynek w Tallinie i na wybrzeżu Rocca al Mare (skały na morzu), gdzie można oglądać wiejskie zagrody, spichlerze, wiatraki oraz spacerować po lesie sosnowym i rozkoszować się wspaniałymi widokami na morze. W ramach wycieczki do Helsinek spacer po mieście: port południowy z nabrzeżem, Kauppatori - tradycyjny fiński targ, Pałac Prezydencki, katedra Uspieńska, katedra luterańska, Plac Senatu z imponującą neoklasycystyczną zabudową z pierwszej połowy XIX w., główna aleja spacerowa Esplanadi, Stockmann - największy dom towarowy w Skandynawii, gmach dworca kolejowego, Ateneum (galeria sztuki), teatr narodowy, parlament, Temppelinaukio - kościół wykuty w skale ze świetną akustyką wnętrza. Czas wolny. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

6 dzień:
Po śniadaniu przejazd autokarem do Wilna (ok. 600 km). Przyjazd do litewskiej stolicy w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

7 dzień:
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i zwiedzanie Wilna z przewodnikiem. Wilno jest określane mianem stolicy polskiego romantyzmu. Mieszkali tu m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, Stanisław Moniuszko, Józef Piłsudski. Spacer po starym mieście: Plac Katedralny z dzwonnicą i katedrą św. Stanisława (jej wnętrze kryje m.in. barokową kaplicę św. Kazimierza), Uniwersytet Wileński - drugi po Jagiellońskim najstarszy uniwersytet Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zaułek gotycki z kościołem Anny i pomnikiem Mickiewicza, Ostra Brama z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej - symbol katolicyzmu. Czas wolny. Objazd miasta autokarem: barokowy kościół p.w. św. Piotra i Pawła na Antokolu, cmentarz na Rossie (grób matki Piłsudskiego i tzw. "górka literacka"). Następnie przejazd do Trok. Zwiedzanie malowniczo położonego na wysepce zamku, mającego opinię najbardziej fotogenicznego w krajach bałtyckich. Dla chętnych możliwość spróbowania tzw. "kibinów"- tradycyjnej potrawy kuchni karaimskiej. W godzinach wieczornych wyjazd w drogę powrotną do kraju.

8 dzień:
Powrót do Polski w godzinach porannych.



Informacje uzupełniające i państwach :

ESTONIA
Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską. Estonia należy do Unii Europejskiej i NATO.

Całkowita granica lądowa: 633 km
Długość wybrzeża: 3743 km
Długość granic z sąsiadującymi państwami: Łotwa 339 km, Rosja 294 km
Najwyższy punkt: Suur Munamägi 318 m n.p.m.
Najniższy punkt: Bałtyk 0 m

W skład Estonii wchodzi ponad 1500 wysp i wysepek w Zatoce Ryskiej (największe Sarema i Hiuma) o łącznej powierzchni 4,2 tys. km2 (9,2% powierzchni kraju). Zachodnie wybrzeże silnie rozczłonkowane, niskie, północne — wysokie i strome. Większość obszaru stanowią tereny nizinne (średnia wysokość 50 m) z najwyższym wzniesieniem Suur Munamägi, sięgającym 318 metrów n.p.m. Rzeźba polodowcowa (moreny, drumliny, ozy, jeziora). W północno-wschodniej części wysoczyzna Pandivere (wys. do 166 m), na południu i południowym-wschodzie wzniesienia Sakala, Otepää i Haanja (do 318 m). Klimat umiarkowany, przejściowy między morskim i kontynentalnym. Średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu (w lutym) wynosi od –6°C na wschodzie, do –2°C na zachodnich wyspach, w lipcu 16–17°C. Suma roczna opadów 600–700 mm, maksimum od lipca do września. Gęsta sieć rzeczna, zwłaszcza w południowej części, główne rzeki: Narwa, Ema, Parnawa; ponad 1000 jezior (ok. 5% powierzchni kraju), największe Pejpus (graniczne z Rosją). Estonia leży w strefie lasów mieszanych. Na ubogich glebach piaszczystych rosną bory sosnowe (z sosną zwyczajną), na glebach bardziej żyznych lasy świerkowe (ze świerkiem pospolitym), niekiedy ze znacznym udziałem dębu szypułkowego i innych drzew liściastych. Lasy zajmują ok. 18% powierzchni kraju, torfowiska (przeważnie wysokie) i tereny podmokłe — 20%. Na wschód od Tallinna (na wybrzeżu Zatoki Fińskiej) Park Narodowy Lahemaa.



Informacje uzupełniające i miastach :

TALLINN
Tallinn (estoń. Tallinn) – stolica Estonii i port nad Morzem Bałtyckim (na południowym brzegu Zatoki Fińskiej).

Zabytki
Stare miasto
Stare miasto

Estończycy są narodem protestanckim- większość obiektów sakralnych w Tallinie jest więc protestancka, jednak w Tallinie mieszka też duża mniejszość rosyjska, więc część obiektów jest prawosławna. Na wgórzu Toompea, oprócz XIII- i XIV-wiecznych fortyfikacji znajduje się gotycka katedra Najświętszej Marii Panny, w której wnętrzu znaleźć można nagrobki i epitafia (m.in. renesansowy – z 1585 – nagrobek Pontusa de la Gardie, szwedzkiego gubernatora Estonii); a także gotyckie kościoły: trzynastowieczny Św. Mikołaja z potężną wieżą i dobudowanymi później kaplicami, trzynasto-czternastostowieczny (później kilkakrotnie przebudowywany) Św. Michała zamieniony na prawosławną cerkiew w 1716 z barokowym ikonostasem z 1720, XIV-wieczny Św. Ducha z późnogotyckim (1483) drewnianym ołtarzem dłuta Bernta Notkego i wysmukłą wieżą, XIV-XV wieczne zabudowania klasztoru dominikanów Św. Katarzyny ze zrujnowanym od 1531 kościołem. Pod koniec XV w. zbudowano w Tallinnie kościół Św. Olafa (z kaplicą NMP z początku XVI w.), którego gotycka wieża, wysoka na 159 m, była prawdopodobnie jedną z najwyższych budowli w Europie i na świecie. Po pożarach przebudowywana, mierzy obecnie 123 m. Nadto ruiny XV wiecznego kościoła klasztoru brygidek w Pirita zburzonego w 1577, kościół Św. Piotra i Pawła oraz cerkiew z XIX w.
Stare miasto i Zatoka Fińska
Stare miasto i Zatoka Fińska

Z budowli niesakralnych – XIV-XV wieczny gotycki ratusz wraz z wieżą i zdobionymi dekoracyjnymi rzeźbami ławami w sali magistratu z początków XV w., XV wieczny gotycki Dom Wielkiej Gildii z dwunawową salą ze sklepieniem krzyżowym i (z tego samego okresu) Dom Gildii Św. Olafa, pochodzące z tego samego okresu gotyckie domy mieszkalne (np. "Trzy Siostry" – zespół trzech takich domów) oraz renesansowy (1597) dom Bractwa Czarnogłowych.

Znajdują się tu także wczesnoklasycystyczny (z 1718, wg innej klasyfikacji – północnobarokowy) Pałac Kadriorg zaprojektowany przez Włocha Nicolo Michettiego (letnia rezydencja Piotra I Wielkiego, obecnie muzeum sztuki, [2], otoczony przez piękne ogrody), pałac gubernatora z XVIII w., klasycystyczny pałac z 1813, liczne budynki użyteczności publicznej (neogotycki bank z 1904, modernistyczny teatr z 1910, dom sztuki z 1934 w stylu funkcjonalistycznym, pałac prezydencki ([3]) z 1938 w stylu nawiązującym do sąsiadującego Pałacu Kadriorg), zabytkowe wille i kamienice czynszowe. Tallinn szczyci się ponadto najdłużej w Europie stale – od średniowiecza – funkcjonującą apteką.
Mury starego miasta w Tallinie
Mury starego miasta w Tallinie
Pomnik Antona Hansena- estońskiego pisarza
Pomnik Antona Hansena- estońskiego pisarza
Kardiorg, ogrody przy pałacu prezydenckim
Kardiorg, ogrody przy pałacu prezydenckim

W Tallinnie, mimo licznych zniszczeń z okresu II wojny światowej, skrupulatnie odbudowano średniowieczne obwarowania miejskie z basztami i bramami – baszty Megede i Kiek in de Kök (XIV-XV wiek), basztę Tłusta Margarita (Gruba Małgorzata; Gruba Margarita; Tłusta Małgorzata, XVI wiek), Bramę Morską (XVI w.).

Na brzegu zatoki, na wprost odległego o kilometr Pałacu Kadriorg postawiono pomnik "Rusałki" – uskrzydlony anioł wpatrzony w morski horyzont. Pomnik ten upamiętnia 177 rosyjskich marynarzy, którzy zatonęli w 1893 wraz ze swoim okrętem wojennym "Rusałka". Miejsce to, wyraźny punkt orientacyjny w mieście, tradycyjnie odwiedzane jest przez rosyjskich nowożeńców, którzy mają zwyczaj składać tam kwiaty.

Tallińskie stare miasto zostało w 1997 wpisane na listę światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO (w tym samym roku wpisano na tę listę zespół zabudowy śródmiejskiej Torunia). W 2002 r. odbył się w Tallinnie Konkurs Piosenki Eurowizji.