Szczegóły oferty

LITWA  > > WILNO KOWNO 
WILNO - Kowno - Kiejdany - Troki - Druskienniki

Grupa / podgrupa : Wycieczki / Objazdowa
Profil imprezy :
Zakwaterowanie : HOTEL 
Wyżywienie :
Dojazd : dojazd: autokar 

> Dodaj do ulubionych
> Warunki uczestnictwa
> Umowa
> Zadaj pytanie
> Zarezerwuj



Cena oferty zawiera :


WILNO - Kowno - Kiejdany - Troki - Druskienniki
WILNO - Kowno - Kiejdany - Troki - Druskienniki
WILNO - Kowno - Kiejdany - Troki - Druskienniki

Treść oferty :

PROGRAM WYCIECZKI



Informacje uzupełniające i państwach :

LITWA
Litwa (lit. Lietuva, Republika Litewska, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie Północnej, jedno z państw nadbałtyckich. Graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południa z Polską, od wschodu z Białorusią i od północy z Łotwą. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

Litwa jest krajem położonym pod względem geograficznym w Europie Środkowej (natomiast przez ONZ jest zaliczana do państw Europy Północnej[4]), na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Na terenie Litwy znajduje się geometryczny środek Europy, umiejscowiony 26 kilometrów na północ od Wilna. Ustalili to naukowcy z Francuskiego Instytutu Geograficznego w 1989 roku. Posiadaniem geograficznego środka Europy na własnym terenie chwalą się też inne państwa europejskie, m.in. Polska.

Najwyższy punkt: Aukštojo kalnas (Wysoka Góra) 293,84 m n.p.m.
Najniższy punkt: Morze Bałtyckie 0 m



Informacje uzupełniające i miastach :

WILNO
Wilno (lit. Vilnius wymowa *, białorus. ??????, ???????, ros. ???????, ??????, łot. Vilna, niem. Wilna, jid. ?????? Wilne, łac. Vilna), stolica Litwy (do 1939 stolica województwa wileńskiego), na Pojezierzu Wileńskim, nad Wilią, u ujścia Wilenki; ośrodek przemysłowy; port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy; ośrodek kulturalny i naukowy, uniwersytet (zał. w 1579), cenny zespół obiektów zabytkowych; główny ośrodek kultury polskiej na Litwie.

położenie geograficzne: 25°10' E 54°40' N
Wilno dzieli się na dwie części: Stare Miasto (XIV-XVIII w.) i Nowe Miasto (XIX-XX w.). Starówka w Wilnie zajmuje około 360 hektarów i w 1994 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wilno zamieszkują (dane za 2001 rok): Litwini 57,8%, Polacy 18,7%; Rosjanie 14%, Białorusini 4%, Żydzi 0,5%, inne narodowości 5%.

W okresie 1920-1939 r. Polacy stanowili w Wilnie 74% mieszkańców, 22% stanowili Żydzi i tylko ok. 1% mieszkańców stanowili Litwini


KOWNO
Kowno (lit. Kaunas, łot. Kauna), drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy (366,6 tys. mieszkańców, stan na 1 lipca 2004) i największy ośrodek przemysłowy kraju. Położone w środkowej Litwie u zbiegu Niemna i Wilii. Jest miastem zaprzyjaźnionym z Białymstokiem.

Zabytki

Zamek w Kownieruiny zamku kowieńskiego (XIII-XIV wiek)
archikatedra św. Piotra i Pawła
kościół Św. Jerzego
kościół Jezuitów
zespół architektoniczny Pożajście
ratusz miejski zwany "Białym Łabędziem" (XVI wiek)
pałac Massalskiego
Dom Perkuna (XVI w.)
Pałac Godlewskiego
kościół św. Gertrudy
Synagoga (1871)