Szczegóły oferty

LITWA ŁOTWA  > > RYGA TALLINN WILNO 
Kraje Nadbałtyckie - Ryga - Tallin - Wilno

Grupa / podgrupa : Wycieczki / Objazdowa
Profil imprezy :
Zakwaterowanie : Hotel 
Wyżywienie : Wg programu
Dojazd : dojazd: autokar 

> Dodaj do ulubionych
> Warunki uczestnictwa
> Umowa
> Zadaj pytanie
> Zarezerwuj


Cena oferty zawiera :

ŚWIADCZENIA:

- przejazd autokarem (toaleta,

klimatyzacja barek, DVD,

- 5 noclegów ze śniadaniami, w

- hotelach **/*** (pokoje 2, 3 os.

- z łazienkami),

- 5 obiadokolacji, napoje do

obiadokolacji płatne we własnym

zakresie

- opieka pilota, zwiedzanie miast

z pilotem

- ubezpieczenie KL (obejmuje

choroby przewlekłe), NNW, bagażUwagi : Koszty wstępów uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Podane w programie ceny są orientacyjne. Na wstępy należy przeznaczyć ok. 24 EUR oraz 14 EUR miejscowi przewodnicy
Kraje Nadbałtyckie - Ryga - Tallin - Wilno

Treść oferty :
Wycieczka do krajów Nadbałtyckich. Zwiedzanie m.in.: Kowno, Ryga, Tallin, Wilno, Troki

PROGRAM WYCIECZKI:

1 dzień

WYJAZDY Z MIEJSCOWOŚCI: Kraków, Kalwaria, Wadowice, Andrychów, Kęty, Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, Pszczyna, Tychy, Katowice, Częstochowa, Piotrków Trybunalski, Warszawa.

Przejazd przez Polskę, przekroczenie granicy z Litwą.

2 dzień

Przejazd do KOWNA - zwiedzanie m.in. : KATEDRA ŚW. PIOTRA i PAWŁA, RATUSZ, RUINY ZAMKU, czas wolny. Wizyta na GÓRZE KRZYŻY koło SZAWLI, słynne miejsce pielgrzymkowe. Przejazd przez Litwę, przyjazd do Rygi, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, zwiedzanie RYGI m.in.: RATUSZ, DOM BRACTWA CZARNOGŁOWYCH, KATEDRA NMP, KOŚCIÓŁ ŚW. JAKUBA, ZAMEK KAWALERÓW MIECZOWYCH - siedziba prezydenta Łotwy oraz zespół średniowiecznych kamieniczek tzw. "TRZEJ BRACIA", czas wolny. Przejazd do stolicy Estonii TALLINA. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

4 dzień

Śniadanie, zwiedzanie Górnego i Dolnego Tallina m.in.: gotycka KATEDRA NMP (2 EUR), RATUSZ z XIV w., CERKIEW ŚW. MIKOŁAJA, WIEŻA KIEK IN DE KOK oraz fragmenty murów obronnych, baszta WYSOKI HERMAN oraz GRUBA MAŁGORZATA, czas wolny. Następnie PARK KADRIORG, amfiteatr zwany POLEM ŚPIEWU oraz dawna WIOSKA OLIMPIJSKA z portem jachtowym, wyjazd na WIEŻĘ TELEWIZYJNĄ (8 EUR) - panorama miasta, powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd przez "Szwajcarię Łotewską" (4 EUR). Przyjazd do WILNA, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

6 dzień

Śniadanie, zwiedzanie WILNA m.in.: CMENTARZ ROSSA - z kwaterą wojskową i grobem matki Józefa Piłsudskiego, OSTRA BRAMA z wejściem do kaplicy z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz KOŚCIÓŁ ŚW. TERESY, CERKIEW ŚW. DUCHA i ŚW. MIKOŁAJA oraz DOM ADAMA MICKIEWICZA (1,5 EUR), czas wolny. Dalszy ciąg zwiedzania miasta m.in.: GÓRNY ZAMEK, UNIWERSYTET im. STEFANA BATOREGO (2,5 EUR), KOŚCIÓŁ ŚW. DUCHA oraz ARCHIKATEDRA WILEŃSKA wraz z Kaplicą św. Kazimierza. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

7 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Dalsze zwiedzanie Wilna m.in.: barokowy KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA i PAWŁA oraz WOJSKOWY CMENTARZ NA ANTOKOLU. Przejazd do TROK. Zwiedzanie ZAMKU WIELKICH KSIĄŻĄT LITEWSKICH na Jeziorze Galve (6 EUR). Następnie zwiedzanie miasta m.in.: KLASZTOR BERNARDYNÓW, ŚWIĄTYNIA KARAIMSKA, czas wolny. Wyjazd w kierunku Polski.

8 dzień

Powrót na miejsca wyjazdów w godzinach porannych.Ww. program jest ramowy i może ulec zmianie kolejność zwiedzania w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów.

Lista terminów :
2016-07-10 - 2016-07-17
8 dni
1 239,00 zł
szczegóły  
2016-08-21 - 2016-08-28
8 dni
1 239,00 zł
szczegóły  

Informacje uzupełniające i państwach :

LITWA
Litwa (lit. Lietuva, Republika Litewska, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie Północnej, jedno z państw nadbałtyckich. Graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południa z Polską, od wschodu z Białorusią i od północy z Łotwą. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

Litwa jest krajem położonym pod względem geograficznym w Europie Środkowej (natomiast przez ONZ jest zaliczana do państw Europy Północnej[4]), na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Na terenie Litwy znajduje się geometryczny środek Europy, umiejscowiony 26 kilometrów na północ od Wilna. Ustalili to naukowcy z Francuskiego Instytutu Geograficznego w 1989 roku. Posiadaniem geograficznego środka Europy na własnym terenie chwalą się też inne państwa europejskie, m.in. Polska.

Najwyższy punkt: Aukštojo kalnas (Wysoka Góra) 293,84 m n.p.m.
Najniższy punkt: Morze Bałtyckie 0 m


ŁOTWA
Łotwa (łot. Latvija, Republika Łotewska – Latvijas Republika) – państwo w Europie Północnej powstałe w 1918 roku. Od strony lądowej graniczy z Litwą (453 km), Białorusią (141 km), Rosją (217 km) i Estonią (339 km). Łączna długość granic lądowych wynosi 1150 km, ponadto Łotwa posiada 531 km wybrzeża Morza Bałtyckiego. Łotwa od 1 maja 2004 jest członkiem Unii Europejskiej i NATO, poza tym należy do ONZ, OBWE, Rady Europy oraz Rady Bałtyckiej i Rady Państw Morza Bałtyckiego.

Turystyka
Łotwa jest krajem nizinnym, z licznymi wzniesieniami, oraz około 5000 jezior w większości polodowcowych. Słabo urozmaicony krajobraz, oraz także liczne źródła wód mineralnych predystynują Łotwę do stania się miejscem wypoczynku. Dużym atutem Łotwy jest długa linia brzegowa i nadbałtyckie plaże. Najsłynniejszym miastem wypoczynkowym jest otoczona wianuszkiem mniejszych ośrodków Jurmała, skąd można dopłynąć promem do innych portów nad Bałtykiem. Poza Rygą i Jurmałą wielu turystów odwiedza nieodległą od stolicy Siguldę, leżącą na skraju Parku Narodowego Gauja, gdzie podziwiać można: zamki, jaskinie, jeziora, starodrzew. Turyści chętnie odwiedzają także drugie miasto kraju, położony nad Dźwiną Daugavpils.
Informacje uzupełniające i miastach :

RYGA
Ryga (łot. Ri-ga) - stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.

Liczba mieszkańców: miasto 695 tys. (2006), aglomeracja miejska 890 tys. (2006).

Historia

Już w X wieku istniała rozwinięta osada plemienia Liwów u ujścia Dźwiny. Obecne miasto zostało założone w 1201 r. i szybko stało się, jako jeden z członków Hanzy, ważnym ośrodkiem handlowym na wybrzeżu Bałtyku. W średniowieczu Ryga była jednym z najważniejszych portów bałtyckich. Należała do państwa zakonu kawalerów mieczowych, od 1561 do I Rzeczypospolitej. Od 1621 okupowana przez Szwecję, od 1660 należała do Szwecji. W 1710 okupowana przez wojska rosyjskie, w 1721 włączona do Rosji. W 1796 r. stała się stolicą guberni inflanckiej. W trakcie I wojny światowej zdobyta przez Niemców 3 września 1917.

TALLINN
Tallinn (estoń. Tallinn) – stolica Estonii i port nad Morzem Bałtyckim (na południowym brzegu Zatoki Fińskiej).

Zabytki
Stare miasto
Stare miasto

Estończycy są narodem protestanckim- większość obiektów sakralnych w Tallinie jest więc protestancka, jednak w Tallinie mieszka też duża mniejszość rosyjska, więc część obiektów jest prawosławna. Na wgórzu Toompea, oprócz XIII- i XIV-wiecznych fortyfikacji znajduje się gotycka katedra Najświętszej Marii Panny, w której wnętrzu znaleźć można nagrobki i epitafia (m.in. renesansowy – z 1585 – nagrobek Pontusa de la Gardie, szwedzkiego gubernatora Estonii); a także gotyckie kościoły: trzynastowieczny Św. Mikołaja z potężną wieżą i dobudowanymi później kaplicami, trzynasto-czternastostowieczny (później kilkakrotnie przebudowywany) Św. Michała zamieniony na prawosławną cerkiew w 1716 z barokowym ikonostasem z 1720, XIV-wieczny Św. Ducha z późnogotyckim (1483) drewnianym ołtarzem dłuta Bernta Notkego i wysmukłą wieżą, XIV-XV wieczne zabudowania klasztoru dominikanów Św. Katarzyny ze zrujnowanym od 1531 kościołem. Pod koniec XV w. zbudowano w Tallinnie kościół Św. Olafa (z kaplicą NMP z początku XVI w.), którego gotycka wieża, wysoka na 159 m, była prawdopodobnie jedną z najwyższych budowli w Europie i na świecie. Po pożarach przebudowywana, mierzy obecnie 123 m. Nadto ruiny XV wiecznego kościoła klasztoru brygidek w Pirita zburzonego w 1577, kościół Św. Piotra i Pawła oraz cerkiew z XIX w.
Stare miasto i Zatoka Fińska
Stare miasto i Zatoka Fińska

Z budowli niesakralnych – XIV-XV wieczny gotycki ratusz wraz z wieżą i zdobionymi dekoracyjnymi rzeźbami ławami w sali magistratu z początków XV w., XV wieczny gotycki Dom Wielkiej Gildii z dwunawową salą ze sklepieniem krzyżowym i (z tego samego okresu) Dom Gildii Św. Olafa, pochodzące z tego samego okresu gotyckie domy mieszkalne (np. "Trzy Siostry" – zespół trzech takich domów) oraz renesansowy (1597) dom Bractwa Czarnogłowych.

Znajdują się tu także wczesnoklasycystyczny (z 1718, wg innej klasyfikacji – północnobarokowy) Pałac Kadriorg zaprojektowany przez Włocha Nicolo Michettiego (letnia rezydencja Piotra I Wielkiego, obecnie muzeum sztuki, [2], otoczony przez piękne ogrody), pałac gubernatora z XVIII w., klasycystyczny pałac z 1813, liczne budynki użyteczności publicznej (neogotycki bank z 1904, modernistyczny teatr z 1910, dom sztuki z 1934 w stylu funkcjonalistycznym, pałac prezydencki ([3]) z 1938 w stylu nawiązującym do sąsiadującego Pałacu Kadriorg), zabytkowe wille i kamienice czynszowe. Tallinn szczyci się ponadto najdłużej w Europie stale – od średniowiecza – funkcjonującą apteką.
Mury starego miasta w Tallinie
Mury starego miasta w Tallinie
Pomnik Antona Hansena- estońskiego pisarza
Pomnik Antona Hansena- estońskiego pisarza
Kardiorg, ogrody przy pałacu prezydenckim
Kardiorg, ogrody przy pałacu prezydenckim

W Tallinnie, mimo licznych zniszczeń z okresu II wojny światowej, skrupulatnie odbudowano średniowieczne obwarowania miejskie z basztami i bramami – baszty Megede i Kiek in de Kök (XIV-XV wiek), basztę Tłusta Margarita (Gruba Małgorzata; Gruba Margarita; Tłusta Małgorzata, XVI wiek), Bramę Morską (XVI w.).

Na brzegu zatoki, na wprost odległego o kilometr Pałacu Kadriorg postawiono pomnik "Rusałki" – uskrzydlony anioł wpatrzony w morski horyzont. Pomnik ten upamiętnia 177 rosyjskich marynarzy, którzy zatonęli w 1893 wraz ze swoim okrętem wojennym "Rusałka". Miejsce to, wyraźny punkt orientacyjny w mieście, tradycyjnie odwiedzane jest przez rosyjskich nowożeńców, którzy mają zwyczaj składać tam kwiaty.

Tallińskie stare miasto zostało w 1997 wpisane na listę światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO (w tym samym roku wpisano na tę listę zespół zabudowy śródmiejskiej Torunia). W 2002 r. odbył się w Tallinnie Konkurs Piosenki Eurowizji.

WILNO
Wilno (lit. Vilnius wymowa *, białorus. ??????, ???????, ros. ???????, ??????, łot. Vilna, niem. Wilna, jid. ?????? Wilne, łac. Vilna), stolica Litwy (do 1939 stolica województwa wileńskiego), na Pojezierzu Wileńskim, nad Wilią, u ujścia Wilenki; ośrodek przemysłowy; port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy; ośrodek kulturalny i naukowy, uniwersytet (zał. w 1579), cenny zespół obiektów zabytkowych; główny ośrodek kultury polskiej na Litwie.

położenie geograficzne: 25°10' E 54°40' N
Wilno dzieli się na dwie części: Stare Miasto (XIV-XVIII w.) i Nowe Miasto (XIX-XX w.). Starówka w Wilnie zajmuje około 360 hektarów i w 1994 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wilno zamieszkują (dane za 2001 rok): Litwini 57,8%, Polacy 18,7%; Rosjanie 14%, Białorusini 4%, Żydzi 0,5%, inne narodowości 5%.

W okresie 1920-1939 r. Polacy stanowili w Wilnie 74% mieszkańców, 22% stanowili Żydzi i tylko ok. 1% mieszkańców stanowili Litwini